Pudelikaela efekt tekib siis, kui mõni tegur takistab millelgi täiel mahul toimimast – just nagu kitsas pudelikael ei lase vedelikul anumast kiiresti välja voolata. Tehnikamaailmas nimetatakse pudelikaela efektiks olukorda, kus seadme ühe komponendi madal jõudlus ei lase teistel juppidel täisjõudlusel töötada. Arvutite puhul tekitavad selle efekti kõige sagedamini protsessor ja graafikakaart.
Pudelikaelaks on graafikakaart
Graafikakaart võib osutuda pudelikaelaks kui arvutis on väga võimas protsessor (näiteks i7 7700K), kuid lahja videokaart (näiteks NVIDIA GT 210). Sellisel arvutil mängides oleks kaadrisagedus madal igas mängus, sõltumata teose optimiseerimistasemest ja CPU või GPU nõuetest. Pudelikaela likvideerimiseks tuleb iseenesest mõistetavalt paigaldada arvutisse võimsam videokaart… muidugi juhul, kui arvuti toiteplokk seda võimaldab.
Pudelikaelaks on protsessor
Kui pudelikaelaks on arvuti protsessor, on olukord palju huvitavam. Pudelikael tekib üldjuhul siis, kui masinas on nõrk CPU (Intel i3 530) ja võimas graafikakaart (GTX 1060 6G). Videokaart küll suudab joonistada detailirohket pilti, kuid protsessor ei jõua seda piisaval kiirusel ekraanile kuvada, mistõttu kaadrisagedus langeb. Siinkohal oleks õige valik torgata arvutisse värskemaid ja võimsamaid protsessoreid, näiteks Inteli 7. põlvkonna Kaby Lake CPU-d või kannatada märtsikuuni ning soetada AMD Zen protsessor.
Esineb ka juhtumeid, mil protsessori pudelikaela efekt ilmneb ka tasakaalustatud arvutites. Näiteks i5 7600 ja GTX 1060 võib teoorias paista mõistliku kooslusena, kuid mängudes nagu Total War: Warhammer, Civilization VI ja Watch Dogs 2 on võimas Intel Core i5 7600 pudelikaelaks. Põhjuseks on asjaolu, et eelnimetatud mängud on CPU suhtes nõudlikud ja oskavad kasutada mitte ainult i5 nelja tuuma, vaid ka i7 kaheksat lõimu.
Lisaks arvuti sisemuses peituvatele juppidele võivad pudelikaelaks osutuda ka väljundseadmed. Mõningatel inimestel on küll uhke rauaga arvuti i7 7700K ja GTX 1080-ga, kuid monitoriks on vanast ajast üle jäänud tavaline 1080p lahutusvõimega kuvar. Arvuti küll jooksutab mänge maksimaalsetel sätetel, kuid protsessor ja videokaart töötavad vaid 30-40% töökoormusel. Antud juhul võib pudelikaelaks pidada monitori. Tegu on probleemiga, millel oleme juba varemgi pikemalt peatunud.
Tegelikult esineb pudelikaela efekt igas arvutis ning see muutub sõltuvalt mängust – kui mäng on väga protsessori-ablas, nagu seda on Watch Dogs 2, võib pudelikaelaks osutuda CPU, The Witcher 3 mängimisel aga jällegi GPU. Mängurite ja arvutientusiastide põhiliseks eesmärgiks peab olema pudelikaela tuvastamine ning selle likvideerimine, võtmaks oma masina riistvarast viimast.
Värske ⚡
-
Teine Tase 502 × Kes teeb paremaid mänge: eestlased või lätlased?
Oleme tänavu korduvalt rääkinud headest Eestis loodud videomängudest. Millega aga tegelevad meie lõunanaabrid? Piilume piiri …
-
Ludoloogia logi: militaarmasinatega meestepäev
Head meestepäeva! Täna taas mänguteemast, mis kõnetab pigem meessugu – lendavad militaarmasinad. „Top Gun: Maverick“ …
-
Ära mängi seda mängu ei kümneka, viieka ega isegi kaheka eest!
Unknown 9: Awakening on osa Bandai Namco laiemast multimeedia frantsiisist. Seda maailma katavad raamatud, koomiks, …